Na bezpieczną jazdę samochodem składa się wiele czynników. Bardzo ważne są tu umiejętności kierowcy, który będzie potrafił zapanować nad samochodem w każdych warunkach. Prawdziwym testem umiejętności kierowcy jest zima - padający śnieg i śliska nawierzchnia wymagają wówczas dużej koncentracji i umiejętności doskonałego manewrowania samochodem.
Otrzymanie prawa jazdy nie oznacza, że od tej chwili stajemy się dobrym kierowcą. Umiejętności często są wynikiem doświadczenia, dlatego nie ma co się martwić, jeśli na początku nie czujemy się zbyt pewnie na drodze.
Niemniej ważny, niż umiejętności kierowcy, jest też sprawny samochód. Sprawność oznacza tu przede wszystkim to, że wszystkie części samochodu działają poprawnie, nie są uszkodzone czy zużyte. Dotyczy to nie tylko wszystkich tych elementów, które znajdują się pod maską, lecz także tych, które umieszczone są na zewnątrz.
Na bezpieczeństwo poruszania się samochodem wpływ ma więc między innymi sprawność lusterek samochodowych, bez których właściwie nikt dziś nie wyobraża sobie codziennej jazdy, nie tylko na dalekich trasach. W początkowych fazach rozwoju motoryzacji, montaż lusterek był nieobowiązkowy. Co więcej, samochody w nie wyposażone były uznawane za luksusowe. Na lusterka nie każdego było bowiem stać.
Dziś lusterka samochodowe to standardowy element wyposażenia. Mówiąc o nich, mamy tu na myśli zarówno lusterka wsteczne, jak i te boczne. Warto pamiętać, że prawo nakłada na kierowców obowiązek montowania dodatkowych lusterek w przypadku, gdy pod samochód podczepiona jest przyczepa.
Wielu kierowców, zwłaszcza tych początkujących, montuje czasowo dodatkowe lusterka, aby czuć się pewniej podczas jazdy. Z lusterkami samochodowymi jest bowiem ten problem, że nie pokazują obrazu rzeczywistego, przez co kierowcom trudno jest ocenić faktyczne odległości.
Obraz w lusterkach samochodowych jest powiększony, co dla wielu kierowców jest mylące. Nawyk właściwego oceniania odległości przychodzi z czasem.
Aby lusterka mogły spełniać swoją funkcję, muszą być nie tylko w dobrym stanie, lecz także - co równie ważne - muszą być odpowiednio ustawione. Ustawienie jest tu decydujące, przy czym nie każdy pamięta, jak to się poprawnie robi.
Mylą się wszyscy ci, którzy uważają, że lusterka ustawia się tylko raz. Tak naprawdę, ustawienie lusterek należy sprawdzać przed każdym wyruszeniem w drogę, niezależnie od tego, czy zamierzamy przejechać krótki odcinek trasy, czy też wybieramy się w daleką podróż.
Jeśli chodzi o lusterko wsteczne, powinno być one ustawione w taki sposób, by kierowca widział w nim całą tylną szybę samochodu. Skąd wynika konieczność ich regulacji? Jeśli danym samochodem jeździ więcej niż jeden kierowca, każdorazowe ustawienie lusterka jest konieczne.
Każdy kierowca dopasowuje bowiem nachylenie lusterka wstecznego indywidualnie. Jest to zależne od wzrostu kierowcy i ustawienia fotela. Lusterko wsteczne może się też przestawić przy wyjmowaniu zakupów czy podczas czyszczenia samochodu od wewnątrz.
Jeśli zaś chodzi o lusterka boczne, te także - wbrew pozorom - mogą ulec przestawieniu. Znajdują się one na zewnątrz samochodu, przez co każdy przechodzień, który przechodzi koło naszego samochodu, na przykład na parkingu, może lusterko przestawić. Podobnie w myjni, gdzie szczotki czyszczące mogą przesunąć kąt nachylenia lusterek.
Parkingi przed hipermarketami to miejsce, w którym najczęściej dochodzi do przestawienia lusterek, a nawet do ich zniszczenia. Warto więc kontrolować ich stan.